Zamki występują przede wszystkim w drzwiach zewnętrznych, w których pełnią ważne funkcje ochronne. Bronią dostępu do wnętrza mieszkania, zapewniając lokatorom bezpieczeństwo i ochronę prywatności. Zamki wykorzystuje się w budynkach mieszkalnych, komercyjnych, zakładach pracy. Odpowiednio dobrany zamek może utrudnić sforsowanie drzwi, przyczyniając się do poprawy stopnia bezpieczeństwa danej nieruchomości. W naszym krótkim wprowadzeniu przyglądamy się budowie zamków do drzwi oraz podpowiadamy jakie detale konstrukcyjne i mechaniczne stanowią o ich zróżnicowaniu.
Jak to działa – czyli mechanizm i budowa zamka do drzwi
Konstrukcja zamków do drzwi może się nieco różnić, jednak najczęściej składają się z tych samych podstawowych elementów. Najważniejszy jest korpus zamka, stanowiący obudowę dla pozostałych mechanizmów. Są to przede wszystkim mechanizm blokujący, zasuwnica, a także zapadki, bolce, obrotowe dyski. Część zamków do drzwi wejściowych posiada także dodatkowe elementy zabezpieczające i utrudniające sforsowanie włamywaczowi.
Budowa zamka wpuszczanego do drzwi
Zamek wpuszczany to jedna z najczęściej stosowanych wersji, wykorzystywana w drzwiach wejściowych. W przeciwieństwie do zamków nawierzchniowych, które są montowane na powierzchni drzwi, zamek wpuszczany jest instalowany w wydrążonym otworze. Dzięki temu jest w mniejszym stopniu widoczny, a zarazem bardziej estetyczny. Typowy zamek wpuszczany do drzwi składa się z korpusu i zasuwnicy.
Budowa zamka do drzwi zewnętrznych – zamki ryglowe
Zamki do drzwi wejściowych to także wersje ryglowe. Mogą być złożone z kilku osobnych elementów, gwarantujących najlepsze zabezpieczenie przed sforsowaniem. W konstrukcji zamka ryglowego znajduje się: blacha czołowa, rygiel, czoło zamka, zapadka, prowadnica dolna oraz górna, szyna, skrzynka i bębenek. Tak złożony mechanizm jest wysoce funkcjonalny, a także elastyczny – możemy swobodnie wybierać pomiędzy wersjami z różną liczbą rygli, o odmiennym sposobie zamykania.
Budowa zamka do drzwi wewnętrznych
Zamki obsługujące drzwi wewnętrzne są mniej skomplikowane niż ich odpowiedniki do drzwi zewnętrznych. Przede wszystkim – nie muszą stanowić tak solidnego jak one zabezpieczenia przed sforsowaniem. Najczęściej montowane są przy drzwiach prowadzących do łazienki, toalety lub pomieszczenia gospodarczego. Typowy zamek do drzwi wewnętrznych składa się z zapadki, trzpienia, blachy zaczepowej, mechanizmu sprężynowego. Powstałe w ten sposób zabezpieczenie stanowi wystarczającą ochronę naszej prywatności podczas zażywania kąpieli w łazience.
Budowa wkładki do drzwi
Wkładka do drzwi to kluczowy element. Najczęściej składa się z korpusu, bębenka, zaślepki, zastawki oraz zabieraka. Wprowadzony do otworu klucz powoduje ustawienie zapadek w sposób pozwalający na obrót wkładki bębenkowej. Budowa wkładki do zamka może się różnić, a obecnie znajdziemy rozmaite wersje antywłamaniowe, z potwierdzającymi ich wytrzymałość certyfikatami. Wiele wkładek jest produkowanych zgodnie ze standardami i normami bezpieczeństwa określonymi zgodnie z normami PL-EN. Odpowiednie zabezpieczenie drzwi wejściowych to najlepszy sposób by zapewnić domownikom bezpieczeństwo i spokój.