Co zamiast typowej klamki? Poznaj ciekawe alternatywy!

Co zamiast typowej klamki Poznaj ciekawe alternatywy!

Chcesz, by Twoje wnętrza nie były wierną kalką większości współczesnych domów? Nie musisz od razu zmieniać całej aranżacji pomieszczeń. Czasami wystarczy subtelna zmiana – jak, chociażby wymiana dotychczasowych klamek i wzbogacenie pomieszczeń o oryginalne dodatki. Co jednak z klamkami? Jakie inne alternatywy na Ciebie czekają? O tym w dalszej części artykułu!

Klamki retro 

Wcale nie musisz rezygnować z klamek drzwiowych na rzecz innych rozwiązań. Wystarczy tylko, że szerokim łukiem ominiesz najpopularniejsze markety budowlane i sklepy meblowe. Szukając głębiej, możesz natrafić na oryginalne klamki retro doskonale współgrające ze stylem vintage, który dziś powraca w odświeżonej formie. Sprawdzą się one idealnie do pomieszczeń utrzymanych w eleganckim stylu. Możesz postawić na klamki retro z mosiądzu, które ocieplą i wprowadzą rustykalny klimat do pomieszczeń. Śmiało możesz jednak postawić na nie, jeśli pomieszczenia zostały utrzymane w stylu glamour. Wówczas najlepiej będą prezentować się klamki retro w złotym lub białym kolorze.

Gałka do drzwi 

Gałka do drzwi kojarzy Ci się wyłącznie z PRL-owskim klimatem? Choć fani lat 90 również znajdą dla siebie ciekawe alternatywy dla klamek wśród gałek drzwiowych, oferta producentów składa się ze znacznie większej liczby propozycji. Gałka do drzwi może przybierać rozmaite formy, faktury i kolory. Możesz nawet postawić na gałki obrotowe, dzięki którym będziesz zamykać lub otwierać drzwi przekręcając, lub pociągając gałkę. W jakich wnętrzach sprawdzi się w takim razie to rozwiązanie? Tak naprawdę nie ma stylu, do którego nie moglibyśmy dopasować odpowiedniej gałki. Szeroka oferta pozwala tworzyć przeróżne projekty, uwzględniające gałki okrągłe, owalne czy nawet kwadratowe. Przyjrzyj się bliżej ofercie dobrego producenta gałek drzwiowych i sam się przekonaj, jak nieograniczone możliwości kryją się pod tym rozwiązaniem. 

Pochwyty do drzwi

Ostatnia, równie ciekawa alternatywa dla tradycyjnych klamek to pochwyty do drzwi. Do niedawna utożsamiane wyłącznie z obiektami użyteczności publicznej, dziś stanowią niezbędny element aranżacyjny nowoczesnych, industrialnych wnętrz. Występują one w różnych kształtach, wielkościach i kolorach co pozwala dopasować je do stylu wnętrza, w którym zostaną zamontowane. Prosta forma w połączeniu z trwałym i wysokiej jakości materiałem sprawiają, że pochwyty drzwiowe są niezwykle proste w utrzymaniu czystości. Pochwyty do drzwi to propozycja dla osób ceniących sobie niekonwencjonalny i nowoczesny wygląd drzwi. 

Wybór alternatywy dla typowych klamek – o czym musisz pamiętać?

Poznałeś najważniejsze korzyści alternatywnych rozwiązań dla tradycyjnych klamek. Ostateczny wybór nie powinien być jednak podyktowany wyłącznie kwestiami wizualnymi. Niezwykle istotne znaczenie będzie mieć rodzaj drzwi, w których zostaną zamontowane. Przy drzwiach zewnętrznych musimy zachować szczególne bezpieczeństwo, dlatego najlepiej sprawdzą się tradycyjne klamki lub pochwyty.