Jak dbać o klamki do drzwi?

Jak dbać o klamki do drzwi

Klamki do drzwi to elementy, na które niewiele osób zwraca uwagę. Rzadko zastanawiamy się nad ich czystością, a kondycją tych drobnych dodatków przejmujemy się dopiero wtedy, gdy coś przestaje działać. Tymczasem z klamek do drzwi korzysta się codziennie, domownicy często dotykają ich brudnymi rękami, przez co zbiera się na nich nie tylko kurz, ale również bakterie i inne drobnoustroje. Dlatego warto poznać sposoby, które pozwolą nam odpowiednio dbać o klamki do drzwi. Zobaczmy, jak to robić.

Dlaczego systematyczne czyszczenie klamek do drzwi jest ważne?

Jedną z najbardziej oczywistych zalet regularnej pielęgnacji klamek do drzwi, są względy higieniczne. Jak wspomnieliśmy we wstępie, na klamkach gromadzą się różne rodzaje zanieczyszczeń, które za pośrednictwem dłoni mogą zostać przeniesione na różne części mieszkania, a także dostać się do wnętrza organizmu, powodując infekcje. Najbardziej narażone na kontakt z drobnoustrojami są drzwi zewnętrzne, ponieważ to ich dotyka największa liczba osób, nie tylko domownicy, ale też np. listonosz czy kurier, którzy dotykają klamek często zabrudzonymi dłońmi.

 

Jednak nie tylko względy higieniczne powinny skłonić nas do częstego czyszczenia klamek do drzwi. Pielęgnacja tych elementów ważna jest także w celu utrzymania klamek w jak najlepszej kondycji przez długi czas. Klamki są niepozornym elementem drzwi, który jednak pełni bardzo ważną funkcję praktyczną i ozdobną. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby były zawsze czyste, gdyż tylko wtedy mogą cieszyć oko, jako zgrabna dekoracja.

Jak czyścić klamki do drzwi?

Pierwszą zasadą odpowiedniej pielęgnacji klamek do drzwi, jest systematyczność. Należy pamiętać o tym, aby regularnie, na przykład raz dziennie, przetrzeć klamkę, chociaż suchą ścierką. Jest to ważne szczególnie w przypadku klamek drzwi zewnętrznych, gdzie gromadzi się największa ilość drobnoustrojów.

 

Dokładniejszą pielęgnację przy pomocy odpowiednich środków czyszczących wystarczy wykonywać raz w tygodniu. Kluczowym aspektem prawidłowej pielęgnacji klamek, jest dobór odpowiedniego środka czyszczącego. Ważne, aby nie korzystać z detergentów, które zawierają w swoim składzie alkohol oraz substancje żrące lub alkaliczne, gdyż mogą one uszkodzić warstwę zewnętrzną klamki. Do codziennej pielęgnacji w zupełności wystarczy nasączona wodą ściereczką, ewentualnie do wody można dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń.

 

Można skorzystać też ze specjalnych kosmetyków do pielęgnacji klamek. Stawiając na takie produkty, trzeba jednak dokładnie sprawdzić, z jakiego materiału wykonane są klamki w naszych drzwiach i czy dany środek będzie bezpieczny do pielęgnacji takiego tworzywa. Warto wziąć pod uwagę, że inna metoda pielęgnacji może dotyczyć klamek ze stali nierdzewnej, a inna okuć z mosiądzu. Jeżeli chodzi o samą technikę czyszczenia, to nie jest ona specjalnie skomplikowana. Najlepiej jednak do mycia klamek wykorzystać miękką ściereczkę i nie używać zbyt dużej siły podczas pocierania elementu, aby nie uszkodzić wierzchniej warstwy ochronnej klamki.