Jak wybrać szyld klamki?

Jak wybrać szyld klamki

Szyld klamki to jeden z najbardziej wizualnych elementów klamki do drzwi, który sprawia, że cała konstrukcja wygląda bardziej estetycznie. Szyld jest przytwierdzony do skrzydła drzwiowego i połączony z rękojeścią klamki przy pomocy trzpienia. Wybór odpowiedniego szyldu klamki wpływa na ogólną prezencję drzwi, dlatego dla wielu domowników będzie to bardzo ważne zadanie. Zobaczmy, jak wybrać szyld klamki?

Co to jest szyld do drzwi?

Szyld do drzwi może pełnić zarówno funkcję informacyjną, jak i ozdobną. Jest to element umieszczony u nasady klamki, a jego zadaniem jest przede wszystkim zakrycie mechanizmu wewnętrznego zamka. Ten pozornie niewielki produkt może mieć duży wpływ na wygląd całych drzwi, dlatego warto dobrze zastanowić się nad jego wyborem. Szyldy do klamek możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje: szyld długi i szyld dzielony.

Szyld do klamki długi czy dzielony – który wybrać?

Szyldy długie wyróżniają się podłużną częścią metalową. Szyld długi nazywany jest także szyldem pełnym, ponieważ pokrywa całą długość klamki i zasłania otwory montażowe. Ten typ szyldu najczęściej wybierany jest do drzwi zewnętrznych.

Szyld dzielony, nazywany także krótkim, składa się z dwóch oddzielnych części. Jedną z nich stanowi rozeta z klamką, a druga nazywana jest częścią właściwą i przeznaczona została do zakrycia zamka. Szyld dzielony montuje się najczęściej w drzwiach wewnętrznych i sprawdzi się także tam, gdzie nie ma potrzeby montowania zamka w drzwiach.
Zalety szyldu długiego

Szyldy długie stosuje się przede wszystkim w drzwiach zewnętrznych, w których montowany jest też otwór na klucz. Ten typ szyldów zazwyczaj wyróżnia się eleganckim designem, który dodaje drzwiom charakteru i staje się ciekawą ozdobą całej elewacji. Montaż szyldu długiego jest też zazwyczaj prostszy i szybszy, niż w przypadku szyldu dzielonego.

Zalety szyldu dzielonego

Szyldy dzielone charakteryzują się przede wszystkim większą elastycznością w zakresie montażu. W tym przypadku klamki i zamki można instalować niezależnie od siebie, wybierając dla nich odpowiednią lokalizację na drzwiach. Daje to większe możliwości dostosowania wyglądu drzwi do indywidualnych preferencji.

Szyld długi a szyld dzielony – cena

Osoby, dla których głównym kryterium wyboru jest cena, z pewnością większą uwagę zwrócą na szyld dzielony, który w większości przypadków jest tańszy od długiego. Mimo wszystko do drzwi zewnętrznych w dalszym ciągu lepiej zamontować szyld długi. Podczas zakupu warto rozważyć nie tylko samą cenę szyldu, ale też koszty potencjalne, związane z konserwacją lub wymianą szyldu. Warto więc stawiać na modele wykonane z wytrzymałych materiałów odpornych na czynniki zewnętrzne.

Dobierając odpowiednie szyld do klamki, warto kierować się także indywidualnymi preferencjami dotyczącymi designu. Ładnie zaprojektowany szyld podkreśli wygląd całych drzwi i stanie się ciekawą ozdobą.