Jak wymienić klamkę w drzwiach?

O wymianie klamek w drzwiach mogą decydować względy funkcjonalne lub estetyczne. W przypadku drzwi zewnętrznych wymiana klamki ma podnieść poziom naszego bezpieczeństwa, a zarazem zwiększyć komfort użytkowania nieruchomości. Jak prawidłowo wymienić klamkę w drzwiach?

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na wymianę klamek ze względów estetycznych czy funkcjonalnych możesz to zrobić samodzielnie. Wymiana klamki z pewnością nie zajmie Ci więcej czasu niż kilkadziesiąt minut, a z każdą kolejną prace będą postępowały coraz szybciej.

Zacznij od skompletowania niezbędnych narzędzi

To oczywiste, że do prac remontowych potrzebujesz określonych narzędzi. Wymiana klamki w drzwiach nie stanowi w tym względzie żadnego wyjątku. Dlatego zanim przymierzysz się do demontażu starej klamki i montażu nowej, upewnij się, że wszystkie niezbędne narzędzia masz pod ręką. To skróci czas wykonywanej czynności i znacząco ułatwi Ci osiągnięcie celu.

Jakie narzędzia przydadzą się podczas wymiany klamki?

Podłogę możesz zabezpieczyć folią ochronna. Nie jest to wymagane, ale z pewnością przyspieszy ewentualne sprzątanie i obniży ryzyko uszkodzenia wykładziny czy dywanu.
W zasięgu ręki przygotuj:

  • śrubokręt krzyżakowy,
  • klucz imbusowy,
  • ołówek.

W przypadku montażu klamek w nowych drzwiach, dodatkowo:

  • wiertarkę,
  • wiertło do drewna.

Wiertło dobierz adekwatnie do średnicy śrub montażowych dołączonych do klamek. W przeciwnym razie może się okazać, że otwory będą za duże, a ty będziesz zmuszony do ich zaszpachlowania i wywiercenia nowych.

Montaż klamki bez szyldu – Krok po kroku

Pracę rozpocznij od demontażu starej klamki. W tym celu klamkę należy odkręcić wraz z otaczającą ją rozetą lub długim szyldem. Czynność należy powtórzyć po obu stronach skrzydła drzwiowego.

Następnie do istniejącego w drzwiach otworu przyłóż mechanizm mocujący klamki. Nowy model może pasować idealnie, ale nie musi. Jeśli system montażowy klamki nie pokrywa się z otworami w drzwiach potrzebne są nowe. Zanim przystąpisz do wykonania otworów sprawdź ich rozstaw. Jeśli miejsce wykonania nowego otworu częściowo pokrywa się ze starym otworem, śruba może nie trzymać. W takiej sytuacji warto najpierw zaszpachlować stary otwór szpachlą do drewna, a dopiero później przystąpić do wykonania nowego otworu.

W dopasowanym otworze umieść trzpień, a samą klamkę ustaw w jej docelowej, poziomej pozycji. Dokręć śruby mocujące rozetę. Nieestetyczne śruby osłoni szyld. Czynności związane z mocowaniem rozety i osłony szyldu powtórz po obu stronach drzwi. Na koniec sprawdź, czy oba elementy są ułożone symetrycznie w stosunku do krawędzi drzwi i względem siebie.

Może się zdarzyć, ze otwory w drzwiach będą nierówne, co uniemożliwi symetryczny montaż rozety kwadratowej. Z tego względu o wiele bezpieczniejsze podczas wymiany klamek w drzwiach okazują się rozety okrągłe.

Ostatnim krokiem jest montaż pochwytów. Jeśli składają się z dwóch części, przykręcamy je. Upewnij się co do właściwego położenia klamki. Jeśli montowałeś klamkę w drzwiach wewnętrznych bez zamka, Twoje zadanie właśnie dobiegło końca. W przypadku drzwi z zamkiem konieczny jest montaż drugiej rozety, która zamaskuje zamek.