Jak zamontować klamkę do drzwi?

Klamki to niewielkie, aczkolwiek niezwykle praktyczne elementy, które umożliwiają wygodne i sprawne otwieranie i zamykanie drzwi. Klamki wpływają nie tylko funkcjonalność, lecz także na ogólną estetykę zarówno drzwi wewnętrznych, jak i również zewnętrznych. Sam jej dobór nie powinien być przypadkowy. Klamka powinna pasować do koloru i stylu drzwi, materiału z jakiego są wykonane, a ostatecznie harmonijnie komponować się z pozostałymi detalami we wnętrzach.

Klamki służą z powodzeniem przez długi czas, jednak zdarzają się sytuacje kiedy chcemy lub musimy podjąć się ich wymiany. Montaż klamki można przeprowadzić samodzielnie, a przydatne w tym procesie okażą się poniżej przygotowane instrukcje. Zatem, jak poradzić sobie z montażem klamek?

Klamki to akcesoria, które wykazują się prostą konstrukcją, dlatego osadzenie ich w skrzydle drzwi można przeprowadzić samodzielnie. Wystarczy odrobina czasu i kilka podstawowych narzędzi. Niezależnie od tego czy wyposażamy się w klamki z rozetą czy na szyldzie – sposób montażu w obu przypadkach zasadniczo nie różni się od siebie.

Montaż klamki z rozetą

Pierwszym krokiem jest demontaż starej klamki (jeżeli sytuacja tego wymaga). Prace należy rozpocząć od rozmontowania starej klamki po obu stronach skrzydła drzwiowego. Odkręcamy ją przy pomocy śrubokrętu wraz z otaczającą rozetą lub długim szyldem.

Po wyjęciu nowej klamki z opakowania należy oddzielić zewnętrzną osłonę zakrywającą otwory montażowe od korpusu. Kolejnym krokiem jest włożenie trzpienia kwadratowego do otworów (jeżeli są) z zachowaniem czujności i pilnując, by jego rozcięcie znajdowało się od strony wkrętu imbusowego. Kiedy jednak nie ma otworów w drzwiach, należy je wywiercić. Właściwe miejsca wyznaczą otwory znajdujące się na korpusie klamki.

Przy pomocy śrub montażowych dołączonych do zestawu, należy dokręcić korpusy do drzwi. Ważne jest dokładne dokręcenie z obu stron. Tutaj również pomoże śrubokręt lub wkrętarka. Tak zamontowany korpus wymaga nałożenia osłony. Należy ją mocno docisnąć lub w zależności od modelu klamki do drzwi – przykręcić.

Następnie, przytrzymując trzpień, należy nasunąć na niego klamkę z jednej strony. Kolejnym krokiem jest dokręcenie śruby pochwytu kluczem imbusowym. Śruba najczęściej znajduje się z boku lub pod spodem klamki. Tą samą czynność powtarza się z drugiej strony skrzydła drzwi.

Montaż klamki na szyldzie

Proces montażu klamki na szyldzie przebiega w sposób analogiczny do powyższego. Pierwszym etapem jest włożenie trzpienia do zamka przy zachowaniu jednoczesnej ostrożności w zakresie ustawienia względem wkrętu. Przytrzymując trzpień należy założyć klamkę i upewnić się, że trzpień ma takie same odległości po obu stronach skrzydła drzwiowego.

Następnym krokiem jest przytwierdzenie szyldu do drzwi przy wykorzystaniu śrub – najpierw z jednej, później z drugiej strony. W przypadku montażu klamki na drzwiach zewnętrznych, bardzo ważne jest, by śruby były dobrze dokręcone od wewnątrz. To znacznie wpłynie na bezpieczeństwo zamka. Na koniec należy dokręcić klamki z obu stron kluczem imbusowym.