Wymiana wkładki w drzwiach to zadanie, które przeprowadzamy stosunkowo rzadko. Wiele osób czytających ten tekst nigdy nie miał okazji się go podjąć. Wbrew pozorom nie wymaga ono specjalistycznej wiedzy ani dostępu do zaawansowanych urządzeń lub przyrządów. W naszym krótkim wprowadzeniu przedstawiamy krok po kroku jak zamontować wkładkę do drzwi, by jej funkcjonowanie przebiegało prawidłowo przez wiele lat. Odpowiednio przeprowadzona wymiana zamka może podnieść stopień bezpieczeństwa danego lokalu oraz będzie przeciwdziałać włamaniu w przyszłości.
Wymiana wkładki – kiedy i dlaczego?
Wszystkie wkładki do drzwi posiadają przypisaną im, spodziewaną żywotność. Może być ona określona poprzez podanie ilości cykli otwierania i zamykania, które zamek jest w stanie bez przeszkód wykonać. Najczęściej podejmujemy się wymiany wkładki na nową, gdy dotychczasowa zaczyna szwankować, gdy pragniemy zwiększyć standard bezpieczeństwa budynku, a także ze względów estetycznych.
Samodzielna wymiana wkładki do drzwi
Wkładki można wymienić samodzielnie – zarówno w przypadku drzwi wejściowych do budynku jak i drzwi wewnętrznych, oddzielających poszczególne pomieszczenia. Wszystko rozpoczyna się oczywiście od usunięcia dotychczas stosowanej wkładki. Należy w tym celu odkręcić śrubę mocującą (niekiedy może by ich kilka) znajdującą się na powierzchni zamka. Następnie należy umieścić klucz wewnątrz wkładki oraz przekręcić go w prawi i w lewo. Dzięki temu suwak we wkładce ułoży się w sposób pozwalający na jej swobodne wyciągnięcie.
W kolejnym kroku należy umieścić nową wkładkę w danym zamku do drzwi. Należy oczywiście dysponować wkładką, której rozmiary będą najbardziej zbliżone do wymiarów dotychczas używanej. Dobrze, jeśli będzie również wyposażona w podobne systemy zabezpieczeń. Odnalezienie pożądanego rozmiaru jest dość łatwe – jest to jena z podstawowych informacji umieszczanych przez producentów na opakowaniach zamków. Dopuszcza się możliwość wyboru wkładki, która będzie wystawać powyżej płytę drzwi o najwyżej 3 mm.
Jak zamontować wkładkę do zamka w miejsce starej?
Montaż nowej wkładki polega na przeprowadzeniu dokładnie tych samych czynności co w przypadku demontażu – tylko w kolejności odwrotnej. Należy włożyć klucz do zamka i obrócić go w kierunku prawym o około 45 stopni. Wówczas będziemy mogli wprowadzić dany wkład do zamka. Warto upewnić się, że został usadowiony stabilnie, a na koniec – należy dokręcić śrubę mocującą.
Zaleca się także sprawdzenie sposobu działania nowego zamka. Od momentu umieszczenia w drzwiach, powinien działać prawidłowo. By się o tym przekonać, można spróbować zaryglować, a następnie otworzyć drzwi. Jeśli cały mechanizm działa płynnie, nie występują problemy ani trudności w obsłudze, oznacza to, że wkładka została zamontowana prawidłowo.
Najczęstsze błędy popełniane w czasie wymiany wkładki na nową
Choć wymiana wkładki jest zadaniem dość prostym, to jednak niekiedy popełniamy kilka kluczowych błędów. Mogą doprowadzić do problemów w prawidłowym użytkowaniu zamka lub obniżyć poziom jego bezpieczeństwa. Do najczęściej popełnianych błędów należy niezgodność wymiarów wkładki z zamkiem, błędny kierunek montażu, nieprawidłowe dokręcenie śruby montażowej. Ponadto w celu przedłużenia żywotności danej wkładki zaleca się jej konserwację – smarowanie, czyszczenie oraz regularne przeprowadzanie ogólnej kontroli stanu zamka.