Jaką klamkę wybrać do drzwi łazienkowych?

Łazienka to pomieszczenie pod wieloma względami specyficzne, a co za tym idzie wymagające zastosowania przemyślanych rozwiązań. Wybierając klamkę do drzwi łazienkowych należy zwrócić uwagę na szereg czynników, które decydują o jej funkcjonalności, trwałości i estetyce.

W sytuacji, w której drzwi łazienkowe znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie innych drzwi warto zadbać o to, aby wszystkie klamki należały do tej samej serii. W tym celu należy się upewnić, że producent dostarcza nie tylko klamki, ale również pasujące do nich zamki do drzwi wewnętrznych lub całe komplety (klamki wraz z zamkami często bywają nazywane klamkami do łazienek lub klamkami łazienkowymi i tym nazewnictwem możesz się posługiwać szukając idealnych klamek do swojej łazienki). W przeciwnym razie dopasowanie rozety dolnej do stylistyki klamki może być bardzo trudne, a uzyskany efekt niezadowalający. Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając klamkę do drzwi łazienkowych?

Łazienka: Pomieszczenie o specyficznych potrzebach i wymaganiach

Łazienka jest definiowana jako pomieszczenie mokre. Oznacza to, że odznacza się znacznie wyższą średnią wilgotnością powietrza niż inne pomieszczenia w Twoim domu. Dodatkowo elementy wyposażenia łazienki są narażone na bezpośrednie oddziaływanie wody, a w skrajnych przypadkach także różnego rodzaju detergentów. Dlatego klamki do drzwi łazienkowych powinny być dobierane przede wszystkim ze względu na ich trwałość i odporność na działanie czynników szkodliwych. Takie właściwości oferują m.in. klamki wykonane z aluminium.

Kolejnym ważnym elementem jest kwestia prywatności. Osoby korzystające z łazienki nie chcą, żeby ktoś przypadkiem wszedł do środka kiedy biorą prysznic lub kąpiel. Dlatego tak ważne jest, żeby klamka łazienkowa posiadała albo zamek albo możliwość zamknięcia drzwi na klucz. Ze względów funkcjonalnych bardziej popularne są zamki. Oferują łatwość obsługi, a w przypadku awarii możliwość stosunkowo szybkiego otwarcia zablokowanych drzwi bez użycia specjalistycznych narzędzi. Awaria tradycyjnego zamka z kluczem może wymagać interwencji ślusarza.

Kolory, trendy, styl wykończenia wnętrza: Na co zwrócić uwagę wybierając klamkę?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że klamka stanowi integralny element wystroju wnętrza. Uświadamiamy to sobie dopiero w sytuacji, w której okucia drzwiowe z jakiegoś powodu nie pasują do całości. Aby uniknąć takiej sytuacji warto klamki wewnętrzne od razu potraktować w kategorii elementów aranżacyjnych i dobrać je w taki sposób, aby korespondowały ze stylem i kolorystyką wnętrza.

Podstawowa zasada mówi, że klamki pod względem koloru i wykończenia powinny być dopasowane do kolorystyki okuć. W przypadku czarnych zawiasów, powinniśmy postawić na czarne klamki, a kiedy zawiasy są srebrne na srebrne np. ze stali nierdzewnej. Znacznie większą swobodę doboru klamek stwarzają drzwi z dyskretnymi zawiasami. Wówczas klamki dobieramy adekwatnie do koloru skrzydła drzwiowego, tworząc harmonijną całość lub atrakcyjny dla oka kontrast. Podobnie jak w przypadku pozostałych pomieszczeń, klamka do łazienki powinna pasować do kubatury drzwi. Jeśli drzwi są duże i ciężkie klamka musi być masywna. W przypadku delikatnych drzwi dyskretnych powinniśmy wybrać klamkę o minimalistycznym designie.