Jakie klamki są modne? Porady i trendy

Klamka jest dla drzwi tym, czym biżuteria dla kobiety. Dlatego wybierając klamki do naszych wnętrz, warto zwrócić uwagę na bieżące trendy i dostępne rozwiązania. Producenci klamek coraz częściej zaskakują nas oryginalnym wzornictwem i łączeniem materiałów, dzięki którym klamki wewnętrzne zyskują na atrakcyjności i oryginalności.

Jeśli planujesz wymianę klamek wewnętrznych i zastanawiasz się, czym kierować się podczas wyboru nowych modeli, chętnie pomożemy. Poniżej prezentujemy kilka uniwersalnych porad, które ułatwią dobór odpowiednich klamek.

Czym kierować się podczas doboru klamek?

Trendy przemijają, podczas gdy klamki zazwyczaj pozostają z nami przez dłuższy czas. Dlatego wybierając klamki do drzwi wewnętrznych warto zwrócić uwagę nie tylko na to, co jest aktualnie uważane za modne, ale przede wszystkim na dopasowanie konkretnych modeli do rodzaju drzwi i stylu wykończenia wnętrza.

Wybierając nowe klamki do mieszkania lub domu, miej na uwadze:

  • Styl drzwi

Dobrze dobrana klamka powinna komponować się z wzornictwem drzwi. Do klasycznych skrzydeł drzwiowych najlepiej nadają się klamki ozdobione frezowaniami. W przypadku nowoczesnych drzwi warto postawić na proste, geometryczne wzory.

  • Masywność i ciężar drzwi

O wyborze klamki powinien decydować charakter drzwi. Na masywnych i ciężkich drzwiach delikatna klamka nie tylko nie będzie się dobrze prezentować, ale dodatkowo utrudni ich użytkowanie.

  • Kierunek otwierania

To może być zaskoczenie, ale nie wszystkie modele klamek są na tyle uniwersalne, że można je stosować do skrzydeł drzwiowych lewych i prawych. Zanim wiec zdecydujesz się na zakup klamek, upewnij się że będą one prawidłowo działały z Twoimi drzwiami.

  • Kolor drzwi

Jednym z czynników decydujących o wyborze konkretnego modelu klamek są względy estetyczne. Klamki na ogół dobieramy pod kolor drzwi, a dokładnie? Co do zasady, przyjmuje się, że kolor klamek powinien być dopasowany do koloru okuć i zawiasów. W sytuacji, w której zawiasy pozostają niewidoczne, zyskujemy znacznie większą swobodę i możemy dobierać klamki korespondujące kolorystycznie z kolorystyką skrzydła drzwiowego lub z nim kontrastujące.

  • Wystrój wnętrza

Mogłoby się wydawać, że klamki niewiele wnoszą do ogólnego wystroju wnętrza. Tymczasem są przysłowiową kropką nad „i”, o czym się szybko przekonamy montując klamki niedopasowane do stylu wnętrza oraz pozostałych elementów jego wystroju.

Klamki w różnych kolorach: Jakie są obecnie najmodniejsze?

Producenci  okuć drzwiowych prześcigają się w odważnych propozycjach. Na rynku dostępne są klamki w jaskrawych i ciepłych kolorach, które idealnie komponują się w nowoczesnych przestrzeniach. Jeśli jednak szukasz czegoś bardziej stonowanego, Twoją uwagę powinna przykuć standardowa paleta – biel, szarość, antracyt i czerń. To kolory, które do pewnego czasu nie schodzą z okładek magazynów wnętrzarskich. Za ich wyborem przemawia przede wszystkim uniwersalny charakter, dzięki któremu klamki z tej palety kolorystycznej bardzo dobrze pasują do wielu aranżacji wnętrz, a przy tym wyróżniają się na tle klasycznych rozwiązań, takich jak chrom, miedź czy surowa stal szlachetna.