Jakie uchwyty wybrać do szafek kuchennych?

Wybór uchwytów do szafek kuchennych nie powinien być przypadkowy. Twoja decyzja będzie rzutować nie tylko na walory estetyczne, ale przede wszystkim aspekt użytkowy. Kuchnia to przestrzeń, od której oczekujesz funkcjonalności, ułatwionego dostępu do zawartości szafek i łatwości w utrzymaniu czystości. To te aspekty powinny być dla Ciebie kluczowe przy wyborze uchwytów.

System tip-on, czy to dobra alternatywa dla uchwytów?

Od pewnego czasu w zabudowie kuchennej powszechnie stosuje się system tip-on. To rozwiązanie, dzięki któremu nie musisz korzystać z uchwytu, aby otworzyć szafkę, ponieważ drzwiczki otwierają się automatycznie pod wpływem nacisku. Tip-on’y sprawiają wrażenie bardzo wygodnych, a co najważniejsze pozwalają uzyskać efekt nowoczesnych mebli. Jednak nie do końca sprawdzają się w przypadku szuflad. Każde przypadkowe oparcie się o szufladę powoduje jej otwarcie. Jeśli chcesz tego uniknąć, a jednocześnie zachować spójność estetyczną pozostanie przy tradycyjnych uchwytach będzie najlepszym rozwiązaniem. Jak je dobrać?

Tradycyjne relingi: proste i funkcjonalne rozwiązanie

Tradycyjne relingi to rozwiązanie, które sprawdza się w praktycznie każdej kuchni. Swoją popularność zawdzięczają wygodnie użytkowania oraz dostępności w różnych rozmiarach, co pozwala na ich bezkompromisowe dopasowanie do zabudowy meblowej. W zależności do wizji uchwyty relingowe mogą być montowane poziomu lub pionowo.

Ten rodzaj uchwytów jest dostępny w szerokiej gamie kolorystycznej. Poszczególne modele różnią się od siebie także pod względem kształtu i wykończenia. To daje praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne, przy jednoczesnym zachowaniu walorów funkcjonalnych uchwytów, które świetnie leżą w dłoni i pozwalają z łatwością otworzyć drzwiczki o dowolnym rozmiarze.

Nowoczesne uchwyty krawędziowe

Atrakcyjną alternatywą dla uchwytów relingowych są nowoczesne uchwyty krawędziowe. Rozwiązanie to oferuje duże możliwości w zakresie projektowania zabudowy meblowej. Uchwyty krawędziowe są dostępne w postaci profili, które następnie docina się na określony wymiar. W ten sposób można z łatwością dopasować uchwyt do każdej, nawet niestandardowej długości szafki.

Ten typ uchwytów jest montowany na górnej krawędzi frontu. W efekcie uzyskujemy gładkie fronty pozbawione wystających elementów, jednocześnie zachowując łatwy dostęp do przedmiotów przechowywanych w poszczególnych szafkach.

Kuchnia w stylu angielskim

Kuchnia w stylu angielskim to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością na rodzimym rynku. Aranżacje tego typu są zestawiane z koncepcjami w stylu shabby chic i stylu prowansalskim. Atrakcyjnym elementem wykończenia takiej kuchni są uchwyty do szafek. W stylu angielskim najbardziej pożądane są klasyczne wzory, taki jak uchwyty z wykończeniem porcelanowym. Ciekawym rozwiązaniem są również popularne „muszelki”, które zawdzięczają swoją nazwę charakterystycznemu kształtowi. Muszelki to nie tyle uchwyty, co podchwyty. Aby otworzyć szafkę uchwyt należy złapać do dołu. Tego typu uchwyty do szafek kuchennych świetnie sprawdzają się również w kuchniach urządzonych w stylu retro oraz kuchniach industrialnych. Wszystko zależy od ich kolorystyki i wykończenia.