Klamka do drzwi – lewa czy prawa?

Podczas zakupu drzwi musisz dokonać wielu ważnych wyborów. Nie chodzi tutaj jedynie o ich model czy styl w jakim zostały wykonane. Ważne są także kwestie techniczne. Niezależnie od tego czy remontujesz mieszkanie czy też zaczynasz wszystko od nowa, w momencie kiedy decydujesz się na zakup drzwi i akcesoriów, otwory pod nie są już przygotowane. Musisz więc dopasować je do istniejących warunków, aby były funkcjonalne. Podobnie jest z klamkami. Sprawdź, jaka klamka będzie odpowiednia do drzwi wewnętrznych i na co musisz zwrócić uwagę podczas wyboru.

Czy strona klamki ma znaczenie?

Wybór kierunku otwierania drzwi jest ważny pod kątem estetycznym, ale przede wszystkim ma wpływ na komfort użytkowania. Może to także okazać się kluczowe podczas wyboru niektórych rodzajów klamek. Nie zawsze wybór kierunku otwierania jest oczywisty, dlatego warto pochylić się nad tym tematem i dokładnie go przemyśleć. Jak to sprawdzić? Najlepiej w praktyce. Wystarczy, że staniesz przed miejscem gdzie mają znajdować się dane drzwi i wyobrazisz sobie sytuację, kiedy otwierasz drzwi. Sprawdź, które rozwiązanie jest praktyczniejsze. Jeśli stoisz przed drzwiami i chwytasz klamkę prawą dłonią, a drzwi otwierają się na prawo są to drzwi prawe. Jeśli natomiast jest odwrotnie, czyli klamkę naciskasz lewą ręką – są to drzwi lewe. To jedno z pierwszych i podstawowych pytań, które zadaje sprzedawca zarówno samych drzwi jak i klamek, dlatego jeśli masz więcej pomieszczeń, najlepiej zanotuj sobie te informacje, aby nic nie pomylić. Istotna może okazać się także informacja czy drzwi otwierają się na zewnątrz czy do wewnątrz. Co ciekawe, niektóre klamki do drzwi są uniwersalne i pasują zarówno do drzwi prawych jak i lewych.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas zakupu klamki?

Jeśli już wiesz, w jakim kierunku otwierają się drzwi i jaką klamkę musisz do nich dobrać, pora zwrócić uwagę na pozostałe istotne elementy. Jednym z ważniejszych jest materiał, z którego dana klamka została wykonana czy sposób jej wykończenia. To szczególnie ważne w przypadku pomieszczeń często użytkowanych. Materiał ma ogromny wpływ na końcową trwałość produktu, więc wyższa jakość oznacza równocześnie większą wytrzymałość. Kolejnym parametrem bardziej technicznym, na który także warto zwrócić uwagę, to wielkość klamki. Wybrany model powinien być przede wszystkim wygodny w chwytaniu, ale także proporcjonalny wielkościowo do samych drzwi. Dzięki temu klamka nie będzie ani przytłaczająca, ani zbyt mała w stosunku do drzwi, a będzie stanowiła ich idealne dopełnienie. Kiedy ustalenia techniczne masz już za sobą, pozostają jedynie kwestie funkcjonalne i estetyczne. W niektórych pomieszczeniach przydatna może okazać się możliwość zamknięcia drzwi na zamek. Najczęściej są to łazienki, sypialnie czy domowe gabinety. O swój własny klucz do pokoju mogą poprosić także nastolatkowie ceniący swoją prywatność. Taką decyzję także musisz podjąć na etapie wyboru klamki. Ostatnie, jednak nie mniej ważne elementy to styl i kolor klamki. Wybór jest tak naprawdę ogromny, a to na jaką klamkę się zdecydujesz powinno być Twoim indywidualnym wyborem. Oczywiście powinna ona współgrać z pozostałą aranżacją wnętrza.