Klamki ozdobne – detale, które mają znaczenie

klamki i uchwyty pamar warszawa

Małe, praktyczne detale to elementy, które tworzą magię wnętrza. To właśnie od tych drobnostek zależy efekt końcowy. Wbrew pozorom każdy odpowiednio dobrany detal ma znaczenie i jest składową charakteru danego wnętrza. Jeszcze do niedawna klamki pełniły jedynie funkcję użytkową i większość osób nie przykładała większej wagi do ich wyglądu. Obecnie trendy się nieco zmieniły i klamki uważane są za wizytówkę danego pomieszczenia.

Podążaj za trendami lub postaw na indywidualizm

Dopasowane szczegóły tworzą spójną całość i sprawiają, że wnętrze nabiera harmonii. Czy jednak oznacza to, że wszystko powinno być ze sobą zgrane i dopasowane pod względem koloru czy stylu? Nie zawsze. Choć klasyczne połączenia to sprawdzony sposób, który zawsze wygląda dobrze, to detale możesz dobrać także na zasadzie kontrastu. Tak naprawdę do wnętrza w każdym stylu możesz dobrać zarówno tradycyjną jak i ozdobną klamkę.

Złote klamki

Złoto to synonim elegancji i klasy. Wydawać by się mogło, że złote klamki pasować będą do wnętrz urządzonych w klasycznym stylu czy tych glamour, jednak z dodadzą uroku także wnętrzom w stylu boho czy urban jungle. Tworzą zgrane połączenie zarówno z drzwiami białymi jak i drewnianymi czy czarnymi. Duże znaczenie ma tutaj także sam kształt klamki czy dodatkowe zdobienia.

Czarne klamki

Czarne klamki są obecnie bardzo często wykorzystywane w różnych zestawieniach. Pasują zarówno do klasycznych białych drzwi jak i do drewnianych skrzydeł. Śmiało można powiedzieć, że jest to połączenie, które praktycznie zawsze wypada świetnie. Większość czarnych klamek posiada matowe wykończenie, które jest niezwykle uniwersalnym rozwiązaniem, dlatego sprawdzi się w wielu wnętrzach. Ostateczny charakter w tym zestawieniu nadaje kształt samej klamki. Proste, masywne klamki to klasyczna elegancja, która sprawdzi się we wnętrzach w stylu skandynawskim, natomiast te bogato zdobione mogą stanowić ozdobny detal wnętrza w stylu klasycznym czy glamour.

Kryształowe klamki

Trzeba przyznać, że jest to rozwiązanie dość awangardowe, jednak niezwykle ciekawe. Kryształowe rękojeści kojarzą się ze stylem glamour i klasyczną elegancją, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je także w innych nurtach dekoracyjnych. Z jednej strony są one niezwykle charakterystyczne, ale przez swój neutralny kolor i zdolność do pochłaniania barw z otoczenia wbrew pozorom świetnie wpasowują się we wnętrze i stanowią jego spójny element. Taki efekt kameleona może Cię zaskoczyć, o ile dasz mu szansę. Kryształowe klamki czy gałki bardzo często wybierane są do sypialni czy garderoby, jednak nie musisz podążać utartym schematem.

Choć klamka to niepozorny detal, to tak naprawdę jej zmiana może wpłynąć na końcowy efekt całego wnętrza. Może ona sprawić, że skrzydło nabierze charakteru i zyska zupełnie nowy wygląd. Dlatego jeśli nie do końca wiesz czego szukasz do swojego wnętrza, skorzystaj z inspiracji w katalogach, gdzie zaprezentowanych jest cała masa klamek ozdobnych.