Klasyczna klamka czy pochwyt do drzwi wewnętrznych?

Wybór klamki klasycznej lub pochwytu dla drzwi wewnętrznych ma znaczny wpływ przede wszystkim na codzienny komfort korzystania z drzwi. Zarówno klamka, jak i również pochwyty mają swoje poszczególne zalety, z którymi warto się zapoznać i wziąć je pod uwagę podczas dokonywania wyboru sposobu otwierania drzwi. To rozwiązania, oprócz wspomnianej funkcjonalności, mają również znaczenie w kwestiach ogólnej estetyki i wyglądu. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając pomiędzy klasyczną klamką a pochwytem?

Klamka to najbardziej popularny sposób otwierania drzwi. Pojawienie się pochwytów sprawiło, że klamka stała się rozwiązaniem klasycznym. Pochwyty kojarzone są z nowoczesnymi systemami wykorzystywanymi głównie w przestrzeniach biurowych, jednak obecne trendy architektoniczne zmierzają ku stosowaniu ich także jako dodatku do drzwi w domach prywatnych.

Kiedy należy wybrać klamkę, a kiedy zdecydować się na pochwyt?

Na tę odpowiedź składa się kilka kwestii. Pierwszą jest materiał, z jakiego wykonane są drzwi. Może być to drewno, płyta MDF, a nawet i szkło. Kolejne kryteria to także ogólna masa i wielkość drzwi oraz ich styl i charakter wykończenia – matowe, półmatowe, lakierowane, klasyczne czy może nowoczesne. Biorąc pod uwagę masywność i rozmiary, w przypadku drzwi ciężkich pochwyt okazuje się znacznie praktyczniejszym rozwiązaniem, bowiem ułatwia operowanie skrzydłem. Zbyt drobna klamka w masywnych czy szerokich drzwiach może utrudniać ich swobodne otwieranie. Analogicznie, klamki to rozwiązania dedykowane do drzwi lżejszych i mniejszych. Warto kierować się tutaj zasadą – im większa masa drzwi, tym większe wskazanie dla zastosowania pochwytu.

A co ze stylem drzwi i aranżacją wnętrz? Klasyczne projekty domów powinny zostać uzupełnione o klasyczne dodatki, a co za tym idzie klasyczną klamkę. Nawet jeśli jej forma będzie minimalistyczna czy też nowoczesna, na pewno znacznie lepiej sprawdzi się w drzwiach tradycyjnych i pomieszczeniach wykończonych w stylu glamour, rustykalnym czy vintage. Z kolei w projektach domów o charakterze nowoczesnym, minimalistycznym, eklektycznym czy skandynawskim doskonale w aranżacje wpasują się pochwyty o prostym, a nierzadko również bogatym designie. Pochwyty świetnie sprawdzają się także w drzwiach przesuwnych i tych zamykanych na klucz.

Klasyczna klamka czy pochwyt do drzwi wewnętrznych?

Podsumowując, trudno jednoznacznie odpowiedzieć, które rozwiązanie lepiej sprawdzi się podczas aranżacji. Klamka lub pochwyt powinny być przede wszystkim dobrane według własnego uznania. Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań i wymagań. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy jednak pamiętać, że zarówno klamki i pochwyty mają swoje zalety. Ich dobór powinien być zależny głównie od rodzaju materiału, z jakiego wykonane są drzwi, ich masy i stylu. Warto więc szczegółowo porównać oba systemy otwierania i wybrać taki, który będzie w pełni funkcjonalny i wygodny, a także zaspokoi wszelkie indywidualne preferencje.