Na co zwrócić uwagę przy zakupie klamki zewnętrznej?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie klamki zewnętrznej

Wybór odpowiedniej klamki do drzwi nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Nie chodzi jedynie o aspekty wizualne, a przede wszystkim o bezpieczeństwo. Jeśli stoisz przed tym ważnym zakupem, pewnie zastanawiasz się, jakich parametrów nie możesz pominąć. Z myślą o Tobie przygotowaliśmy ten krótki poradnik, w którym podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie klamki zewnętrznej. 

Lokalizacja drzwi, a wybór klamki zewnętrznej

O tym, że klamki wewnętrzne znacząco różnią się od klamek zewnętrznych, nie trzeba nikomu mówić. Jednak także pomiędzy klamkami zewnętrznymi mogą wystąpić pewne różnice, które wynikają z samej lokalizacji drzwi. O co dokładnie chodzi? Drzwi zewnętrzne są wybierane nie tylko do domów wolnostojących, ale również mieszkań w bloku. W takiej sytuacji klamki narażone są na nieco inne czynniki. Podczas gdy klamki zamontowane w drzwiach wewnątrzklatkowych nie są wystawiane na zmienne warunki pogodowe, klamki w drzwiach domów jednorodzinnych każdego dnia wystawiane są na działanie szkodliwych czynników. Lokalizacja drzwi nie będzie mieć jednak znaczenia dla kwestii bezpieczeństwa. W obu przypadkach musimy zachować najwyższy stopień ochrony. Może jednak wpłynąć na materiał, z którego są wykonane klamki. Producent klamek do drzwi wewnątrzklatkowych proponuje wybór pokrytych powłoką chromu lub niklu. Z kolei klamki zewnętrzne domów wolnostojących powinny być anodowane. 

Lewa czy prawa klamka zewnętrza?

Wielu klientów okazuje niemałe zaskoczenie, kiedy sprzedawca pyta o to, czy potrzebują lewej, czy prawej klamki. Choć pytanie to wydaje się prozaiczne, czasami możemy nie być w stanie znaleźć na nie odpowiedzi. Co w takim razie powinieneś odpowiedzieć sprzedawcy? Zastanów się, w jaki sposób dotychczas otwierałeś drzwi. Jeśli od strony zewnętrznej otwierałeś drzwi prawą ręką, z kolei zawiasy drzwiowe znajdują się po prawej stronie, potrzebujesz klamki prawej. Analogicznie – otwierając lewą ręką drzwi z zawiasami znajdującymi się po lewej stronie, masz do czynienia z klamką lewą. 

Co z kwestiami bezpieczeństwa klamek zewnętrznych?

Zwykle kwestiami bezpieczeństwa nie musimy się martwić. Dobry producent klamek zewnętrznych nie dopuszcza do realizacji klamek, które nie spełniałyby najwyższych standardów bezpieczeństwa. Warto jednak dmuchać na zimne. Podczas wizyty w sklepie lub przeglądania oferty w internecie zwróć uwagę, po której stronie znajdują się śruby montażowe. Klamki zewnętrzne powinny mieć je od wewnętrznej strony, tak by uniemożliwić potencjalnym włamywaczom demontaż mechanizmu.