Rozstaw klamki: Jak mierzyć?

jak mierzyć rozstaw klamki?

Producenci klamek do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych oferują nam szeroki wybór rozwiązań zróżnicowanych pod kątem stylistyki i materiału. Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, iż różnice w estetyce to najmniej istotny czynnik, który powinniśmy brać pod uwagę wybierając klamki z zamkiem. W przypadku zestawów, w których klamka i rozeta są elementami montowanymi oddzielnie nie musimy się martwić tym, jak prawidłowo zmierzyć rozstaw klamki. Jednak w przypadku klamek na wkładkę patentową lub klucz zwykły bardzo istotne jest to, aby rozstaw klamki był tożsamy z rozstawem otworów w zamontowanym w drzwiach zamku. W przeciwnym razie nie będziemy w stanie zamontować klamki w drzwiach.

Jak w takim razie mierzyć rozstaw klamki?

Rozstaw klamki na wkładkę patentową

Podobnie jak w przypadku wielu innych komponentów z zakresu wyposażenia i wykończenia wnętrz klamki wewnętrzne i zewnętrzne są oferowane w pewnych standardach. W przypadku klamek na wkładkę patentową najczęściej spotykane rozstawy to:

  • 72 mm,
  • 90 mm,
  • 92 mm.

Jak jednak upewnić się, jakiej klamki potrzebujemy? Jeśli zamieniamy starą klamkę na nową wystarczy, że zdejmiemy wymiar z wymienianej klamki. W przeciwnym razie niezbędne będzie wymierzenie otworów w drzwiach. W obydwu przypadkach interesuje nas odległość pomiędzy środkiem trzpienia klamki a środkiem okręgu wkładki bębenkowej.

Rozstaw klamki na klucz zwykły

Również w tym przypadku producencki klamek wewnętrznych i zewnętrznych oferują nam rozwiązania o standardowych rozstawach. Do najczęściej spotykanych zalicza się:

  • 72 mm,
  • 90 mm.

Aby zmierzyć rozstaw klamki na klucz zwykły należy – podobnie jak w przypadku klamki na wkładkę patentową – zmierzyć odległość od środka trzpienia klamki do środka okręgu otworu na klucz.

Jak zmierzyć trzpień klamki? Czy muszę go mierzyć przed zakupem klamki?

Jak już wcześniej wspominaliśmy w przypadku klamek składających się z dwóch oddzielnych komponentów – klamki jako uchwytu oraz rozety na zamek lub otwór na klucz – zdejmowanie pomiarów z drzwi nie jest potrzebne. Przy czym warto zmierzyć odległość od środka trzpienia klamki do środka okręgu w przypadku, kiedy rozeta oraz szyld klamki są masywne i mogłyby się zwyczajnie nie zmieścić zamontowane jedno pod drugim.

A co z trzpieniem klamki? Czy wymaga mierzenia? W zdecydowanej większości przypadków otwory w zamkach drzwiowych i trzpienie klamek mają standaryzowane wielkości. Problem mogą stanowić oryginalne stare drzwi z zamkami starej generacji. Wówczas dla pewności warto zmierzyć otwór w zamku przy pomocy np. suwmiarki.