Jak zmierzyć wkładkę do drzwi

Mężczyzna interesujący się tym, jak zmierzyć wkładkę drzwiową i wybrać wkładkę drzwiową

Wkładka to podstawowy element w każdym zamku, umożliwiający jego prawidłowe otwieranie i swobodne zamykanie. Wybór zamku zależy w pierwszym kroku od pożądanego rozmiaru, który można dość łatwo ustalić samodzielnie. Dobranie odpowiedniego rozmiaru daje gwarancję, że zamek będzie działał prawidłowo przez wiele lat, cały czas tworząc solidne i wytrzymałe zabezpieczenie. W trakcie pomiaru ustala się rozmiar jedynie dwóch parametrów, które wystarczają w niemal wszystkich przypadkach. W naszym krótkim wprowadzeniu przedstawiamy krok po kroku jak zmierzyć zamek do drzwi, a tym samym jak dobrać wkładkę do zamka, która będzie pasować jak ulał.

Korzyści z wyboru odpowiedniego rozmiaru wkładki – czyli dlaczego i jak dobrać wkładkę do drzwi

Odpowiednio dobrana wkładka daje gwarancję, że sforsowanie zamka będzie trudne lub nawet niemożliwe. Wiele włamań jest możliwych do dokonania właśnie dzięki zastosowaniu zbyt długiej wkładki. W celu dokonania pomiaru nie potrzeba specjalistycznej wiedzy, a jedynie prostego wkrętaka oraz miarki.

Prze pomiarem należy dokonać demontażu wkładki znajdującej się już w drzwiach. Nie warto mierzyć jej gdy znajduje się w skrzydłach drzwiowych – uzyskany wynik może być nieprecyzyjny. Problematyczne mogą okazać się wkładki zbyt długie jak i zbyt krótkie. Zaleca się, by wkładka nie wystawała na więcej niż na 3 mm powyżej szyldu skrzydeł.

Najważniejsze parametry wyraża się w milimetrach. Oznaczają one:

  • odległość pomiędzy śrubą a krańcem zewnętrznym wkładki,
  • odległość pomiędzy śrubą a krańcem wewnętrznym.

Sprawa jest jeszcze prostsza w przypadku półwkładek, w których zamek ulokowano na jednym krańcu – pierwszy parametr będzie miał wówczas wartość 0.

Jak zmierzyć wkładkę do zamka w kilku prostych krokach

W celu zdemontowania wkładki należy odkręcić śrubę mocującą. Korzystając z klucza można przekręcić zbierak wkładki, by schował się w jej obrysie. Następnie należy wyciągnąć wkładkę – i możemy zabrać się do jej pomiaru.

Najpierw mierzymy wkładkę od strony wewnętrznej – odległość śruby mocującej do samego końca wkładki. Wynik należy zapisać w milimetrach. Następnie należy dokonać pomiaru od osi śruby aż do końca wkładki. Uzyskane wartości określają rozmiar strony wewnętrznej i zewnętrznej, i mogą wynosić przykładowo: 35/40.

Jak zmierzyć rozmiar wkładki do drzwi – dodatkowe wytyczne

Dowiedzieliśmy się już ja zmierzyć rozmiar zamka do drzwi. Warto jednak pamiętać, że do uzyskanego wyniki należy dodać kilka milimetrów z tytułu rozmiaru szyldu. W wielu zamkach wartość ta powinna wynosić zaledwie 2-3 mm. Podczas zakupów warto sięgać po te wkładki, których rozmiary będą zbieżne lub najbliższe uzyskanym pomiarom.

W trakcie pomiaru warto zadbać o precyzję oraz dokładność, co pozwoli wyeliminować możliwość popełnienia błędu. Ustalenie docelowego rozmiaru to pierwszy krok w kierunku wyboru właściwej wkładki, dopasowanej do konkretnych drzwi i ich konstrukcji. Osoby niemające doświadczenia lub obawiające się błędnego pomiaru mogą skorzystać z pomocy fachowców. Często jest ona świadczona w sklepach i salonach największych producentów branży zamków do drzwi wejściowych.