Klamki geometryczne

Klamki geometryczne: Okrągłe, prostokątne, kwadratowe

We współczesnym designie królują proste, geometryczne formy. Ten trend znajduje odzwierciedlenie nie tylko w elementach dekoracyjnych, ale również użytkowych takich jak klamki. Klamki okrągłe, prostokątne i kwadratowe to obecnie jedne z najczęściej wybieranych modeli przez architektów, projektantów i użytkowników. Czym się charakteryzują? Na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru? Gdzie szukać najlepszych?

W Studio Klamek oferujemy Klientom szeroki wybór nowoczesnych modeli klamek wewnętrznych i do drzwi wejściowych. Nasz asortyment bazuje na najnowszych kolekcjach znanych i cenionych na świecie producentów okuć drzwiowych. To przekłada się na oryginalny design proponowanych klamek, precyzję ich wykonania oraz trwałość jaką zapewniają wyłącznie wyselekcjonowane materiały.

Klamki okrągłe, prostokątne, kwadratowe, czyli jakie? Co decyduje o kształcie klamki?

O kształcie klamki może decydować wiele czynników. To zależy, który weźmiemy pod uwagę. Ze względów stylistycznych możemy wyróżnić trzy składowe klamki: szyld, rozetę i rączkę. Wszystkie te elementy mogą być wyprofilowane tak, aby przyjęły określony kształt geometryczny – kwadrat, koło lub prostokąt. Podstawową determinantą najczęściej jest szyld, od którego zależy także kształt rozety – standardowo przyjmuje się, że szyld i rozeta mają ten sam kształt, choć w awangardowych wnętrzach można pokusić się o zaprzeczenie tej konwencji. Klamki na krótkich szyldach z rozetami są na ogół dostępne klamki w wariantach okrągłym i kwadratowym. Kalmki na długim szyldzie bez dodatkowej rozety to klamki prostokątne, dostępne są również klamki owalne.

Drugim elementem, który determinuje kształt klamki jest rączka, a właściwie jej przekrój. Rączki nowoczesnych klamek mają przekroje okrągły, kwadratowy lub prostokątny. Ich kształt wpływa na to, jak dana klamka układa się w dłoni. Miłośnicy tradycyjnych rozwiązań z pewnością docenią opływowy kształt klamek okrągłych, podczas gdy inwestorzy realizujący nowoczesne projekty wnętrzarskie znacznie chętniej sięgają po klamki o przekrojach kwadratowym i prostokątnym.

Jak dobrać kształt klamki?

Wybór kształtu klamki jest podyktowany przede wszystkim osobistymi preferencjami. Wybieramy kształt, które są dla nas przyjemne w odbiorze wizualnym i funkcjonalnym. Wybór ułatwia nam w tym przypadku bardzo duże zróżnicowanie asortymentowe, w ramach którego klamki okrągłe, klamki kwadratowe i klamki prostokątne są dostępne w różnych stylach, kolorach, wariantach wykończenia, a nawet rozmiarach.

Zapraszamy na zakupy online!