Co to znaczy klamka na rozecie?

Co to znaczy klamka na rozecie

Klamka na rozecie to rodzaj klamki drzwiowej, który jest montowany na specjalnej płytkowej tarczy zwanej rozetą. Rozeta jest płaską, okrągłą lub owalną płytą, która osłania otwór w drzwiach, przez który przechodzi trzpień klamki do zamka.

Rozeta maskująca klamkę

Rozeta maskująca klamkę zwana jest także szyldem. Ten niepozorny element mocowany jest u nasady klamki i bezpośrednio przylega do skrzydła drzwi. Rozeta maskująca klamkę może pełnić funkcję:

  • ozdobną: maskującą śruby montażowe;
  • zabezpieczającą: chroni mechanizm klamki przed uszkodzeniami.

Co ciekawe, same klamki również możemy podzielić na sposób połączenia z rozetą, na:

  • zespolone: w tym przypadku pochwyt jest złączony z tarczką na stałe;
  • niezespolone: rękojeść stanowi osobny element.

Klamka z szyldem długim a klamka z szyldem dzielonym na rozecie

Szyld długi zazwyczaj mocowany jest w drzwiach zewnętrznych i charakteryzuje się jednolitą budową. Poniżej rękojeści ten typ szyldu posiada zazwyczaj wycięcie na klucz, bądź pokrętło. Aktualnie szyld długi do klamki bardzo rzadko wykorzystywany jest w drzwiach wewnętrznych, przede wszystkim ze względu na ograniczenia, związane z rozstawem zamka. Do drzwi wewnątrz budynków znacznie częściej stosuje się szyld dzielony, czasem nazywany także klamką na rozecie.

Klamka na rozecie, a szyld dzielony – o co chodzi?

Szyld dzielony do drzwi to element, składający się z dwóch części. Górną stanowi klamka, a dolną rozeta z osłoną na klucz. Jest to rozwiązanie, które coraz bardziej zyskuje na popularności, ponieważ umożliwia wyeliminowanie problemu niewłaściwego rozstawu względem zamka. Rozety dolne można bowiem zamontować w dowolnej odległości od klamki.

W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje klamek na rozetach. Popularne są modele na rozecie okrągłej, które sprawdzą się praktycznie w każdym wnętrzu, współgrając z prostokątnym kształtem drzwi. Jednak zdecydowanym numerem jeden najnowszych trendów są klamki na rozecie maskującej kwadratowej. Świetnie sprawdzają się zarówno na gładkiej powierzchni drzwi, jak i w kompozycji z geometrycznymi wzorami i zdobieniami.

Nieco rzadziej wybierane są klamki na prostokątnej rozecie maskującej. Jest to rozwiązanie, które dopiero zyskuje na popularności, jednak niewykluczone, że w następnych latach to właśnie takie rozety będą królowały jako ozdoba drzwi wewnętrznych w domach i mieszkaniach.

Dlaczego warto wybrać klamki na rozecie do drzwi wewnętrznych?

Klamki na rozecie dodają elegancji i estetyki drzwiom i całemu wnętrzu. Są dostępne w różnych stylach, wykończeniach i wzorach, co pozwala dostosować je do konkretnego wystroju pomieszczenia lub fasady budynku. Jest to dobry wybór do drzwi wewnętrznych, ponieważ zapewnia możliwość personalizacji i podkreślenia stylu wnętrza. Szeroki wybór różnorodnych modeli klamek pozwala na dobranie odpowiednich elementów, podkreślających nie tylko styk samych drzwi, ale całej aranżacji.