Jak wybrać klamkę do drzwi balkonowych?

Jak wybrać klamkę do drzwi balkonowych

Drzwi balkonowe powinny być szczelne, ale też bezproblemowe w otwieraniu i zamykaniu. Ważną rolę w zakresie komfortu użytkowania takich drzwi pełni odpowiednia klamka balkonowa. Na rynku znajdziemy różne rodzaje klamek balkonowych, które różnią się od siebie nie tylko designem, ale też materiałem wykonania oraz funkcjami.

Jakie są rodzaje klamek do drzwi balkonowych?

Klamki do drzwi balkonowych dzielimy na dwa podstawowe rodzaje: jednostronne i dwustronne. Klamki jednostronne to takie, które umożliwiają otwieranie drzwi balkonowych tylko z jednej strony. W takim przypadku, gdy ktoś zamknie domownika na balkonie, nie będzie miał on możliwości otwarcia drzwi z zewnątrz. Jest to bardzo popularne rozwiązanie, często wykorzystywane w drzwiach balkonowych w blokach. Brak klamki z zewnętrznej strony ma zwiększać bezpieczeństwo i chronić przed dostaniem się niepożądanych osób do domu przez balkon.

W domach jednorodzinnych, w których balkony są większe lub drzwi prowadzą na taras, lub ganek, częściej stosuje się klamki dwustronne, czyli takie, które można swobodnie otwierać z jednej i drugiej strony. O ile ten pierwszy rodzaj klamek zazwyczaj montuje się bez zamka, to już klamki balkonowe dwustronne najlepiej wybierać, gdy są wyposażone w zamek, pozwalający na zamknięcie drzwi i zwiększenie bezpieczeństwa domowników. Odpowiednio dobrany zamek zmniejszy ryzyko, że przez drzwi balkonowe do domu wejdzie dzikie zwierzę lub włamywacz.

Jaki kształt klamki do drzwi balkonowych wybrać?

Na rynku można znaleźć klamki w różnych kształtach, jednak zdecydowanym numerem jeden w zakresie klamek do drzwi balkonowych, są produkty jednoramienne w kształcie litery L. Takie uchwyty są nie tylko łatwe w użyciu, ale też zapewniają odpowiednią równowagę pomiędzy funkcjonalnością a estetyką. Klamki do drzwi balkonowych mogą być wykonane w różnorodnej kolorystyce, najlepiej dobrać odpowiedni model w taki sposób, aby barwą pasował do koloru ramy drzwi balkonowych.

Z jakich materiałów klamkę do drzwi balkonowych wybrać?

Wszyscy chcą, aby każdy element prywatnych drzwi balkonowych przetrwał jak najdłużej w dobrej kondycji. Dotyczy to także klamek. Istnieje wiele materiałów, z których można wykonać klamki balkonowe. W blokach bardzo często wybiera się klamki z plastiku, zwłaszcza gdy rama drzwi balkonowych również wykonana jest z tego materiału. Eleganckim dodatkiem będą klamki ze stali nierdzewnej lub metalu, które zaliczane są do jednych z najtrwalszych klamek dostępnych na rynku. Tego typu modele sprawdzą się, gdy zależy nam nie tylko na funkcjonalności klamki, ale też jej atrakcyjnym designie. Wybierając klamkę dwustronną, można też postawić na produkt z aluminium — materiału, który jest jednocześnie lekki i wytrzymały, a przy tym odporny na czynniki zewnętrzne i korozje.

Klamka do drzwi balkonowych powinna być łatwa w użyciu, estetyczna i wytrzymała. Na rynku można znaleźć szeroki wybór takich klamek, które najlepiej dobrać do indywidualnych wymagań i oczekiwań.