Klamka do drzwi wewnętrznych a zewnętrznych – różnice

Klamka do drzwi wewnętrznych a zewnętrznych – różnice

Klamka to element, który powinien zostać zamontowany w drzwiach, jeżeli zależy nam na tym, aby można je było w komfortowy sposób otwierać i zamykać. Na rynku znajdziemy klamki z różnych materiałów wykonawczych, wyróżniające się różną klasą zabezpieczenia przed włamaniem. Wybierając klamkę do drzwi, należy zwrócić uwagę na to, w jakich drzwiach będzie zamontowana. Inne cechy powinny mieć klamki do drzwi wewnętrznych, a inne do drzwi zewnętrznych. W tym artykule opiszemy, jakie klamki najlepiej wybrać do określonego rodzaju drzwi i jaki są między nimi różnice.

Czym różnią się klamki do drzwi zewnętrznych od klamek do drzwi wewnętrznych?

Na pierwszy rzut oka jedne i drugie mogą wyglądać tak samo, a jednak, gdy przyjrzymy się im bliżej, można zauważyć subtelne i mniej subtelne różnice. Poniżej przedstawiamy główne różnice pomiędzy klamkami do drzwi zewnętrznych i modelami bardziej przystosowanymi do drzwi wewnętrznych.

 

Wytrzymałość i materiał wykonania

 

Klamki do drzwi zewnętrznych są zazwyczaj wykonane z trwałych i odpornych na warunki atmosferyczne materiałów, takich jak stal nierdzewna, aluminium lub mosiądz. Wytrzymała konstrukcja i solidne materiały są w tym przypadku bardzo ważne, ponieważ takie klamki muszą wytrzymać ekspozycję na deszcz, wiatr, śnieg i zmienne temperatury. Klamki do drzwi wewnętrznych nie muszą być aż tak trwałe. Najczęściej wykonuje się je z tworzywa sztucznego, drewna, metalu lub ceramiki. Choć solidna konstrukcja takich klamek jest ważna, częściej wybiera się je raczej ze względu na walory estetyczne, niż odporność na zmienne czynniki atmosferyczne i uszkodzenia zewnętrzne.
Zabezpieczenia

Klamki do drzwi zewnętrznych często są wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe, takie jak wkładki antywłamaniowe lub mechanizmy blokujące, które zwiększają poziom bezpieczeństwa przed próbami włamania. Klamki do drzwi wewnętrznych takich zabezpieczeń nie potrzebują, zazwyczaj więc ich nie mają, co wpływa między innymi na cenę takiego modelu. Wyjątkiem mogą być klamki do drzwi wewnętrznych prowadzących do pokoju z sejfem lub innymi cennymi przedmiotami.

 

Czy klamkę do drzwi zewnętrznych można zamontować w drzwiach wewnętrznych?

 

Pod względem technicznym, nic nie stoi na przeszkodzie, aby klamkę do drzwi zewnętrznych zamontować w drzwiach wewnątrz budynku. Wymiary i design obu klamek praktycznie niczym się nie różnią, dlatego można je zastosować do dowolnych drzwi bez względu na przeznaczenie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że ze względu na wzmocnioną konstrukcję oraz zabezpieczenia, klamki do drzwi zewnętrznych są zazwyczaj droższe. Jeżeli więc nie ma takiej potrzeby, do drzwi wewnętrznych wystarczy wybrać klamki standardowe, dobierając je pod względem funkcjonalności i designu.

Klamki do drzwi zewnętrznych i wewnętrznych różnią się głównie pod względem funkcji, wytrzymałości, zabezpieczeń i estetyki. Wybór odpowiedniej klamki zależy od konkretnej roli, jaką mają pełnić w budynku, oraz od indywidualnych preferencji estetycznych i budżetu.