Klamki antywłamaniowe – dlaczego warto?

Klamki antywłamaniowe – dlaczego warto

Dom to miejsce, w którym każdy chce się czuć bezpiecznie i mieć pewność, że może pozostawić w środku cenne rzeczy podczas wyjazdu czy wyjścia do pracy. Niestety częstotliwość włamań w Polsce jest wciąż bardzo duża, dlatego każdy gospodarz domowy powinien dobrze zabezpieczyć się przed wizytą niechcianych gości. Jednym ze sposobów na zmniejszenie ryzyka włamania, jest zastosowanie klamek antywłamaniowych do drzwi zewnętrznych. Jak działają klamki antywłamaniowe i dlaczego warto w nie zainwestować?

Klamki antywłamaniowe do drzwi zewnętrznych – co warto wiedzieć?

Klamki antywłamaniowe, jak sama nazwa wskazuje, są tak wykonane, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo włamania do domu lub mieszkania. Konstrukcja takich klamek ma utrudnić włamywaczowi dostanie się do wnętrza, a przy tym uniemożliwić dokonanie kradzieży. Na początku warto wspomnieć o tym, że trudno jest ocenić klasę klamki antywłamaniowej po samym wyglądzie elementu. Wiele z takich produktów cechuje się zgrabnym, eleganckim wyglądem i praktycznie nie wyróżnia się spośród zwykłych klamek. Cały sekret leży w  konstrukcji klamki, a dokładniej zastosowaniu mechanizmów, które nie są widoczne po zamontowaniu elementu.

Klamki antywłamaniowe a klasy bezpieczeństwa

Wybierając klamki do drzwi, można sprawdzić klasę bezpieczeństwa danego produktu. Klasy obejmują przedział od 0 do 4, gdzie 0 oznacza znikomą ochronę przed włamaniem, 1 – niską ochronę i tak dalej. Przyjmuje się, że klasy 3 i 4 nazywane są klamkami antywłamaniowymi, ponieważ wyróżniają się wzmocnioną konstrukcją i odpowiednimi mechanizmami zabezpieczającymi drzwi.

Klamki antywłamaniowe charakteryzują się tym, że zostały wyposażone w specjalne zabezpieczenia, które nie tylko zapobiegają uszkodzeniu samego zamka, ale też rozkręceniu klamki. Wszystkie śruby, które włamywacz mógłby chcieć rozkręcić, aby wyłamać klamkę i dostać się do środka, są schowane w tulejach i przedarcie się przez nie jest bardzo trudne. Co więcej, takie zabezpieczenia są całkowicie niewidoczne z zewnątrz, co stanowi dodatkowe utrudnienie dla włamywacza, który najpierw musiałby zlokalizować tuleje, a to może skutecznie zniechęcić, zwłaszcza gdy przestępca działa pod presją czasu.

Czym jeszcze charakteryzują się klamki antywłamaniowe?

Choć sam design klamki antywłamaniowej może być bardzo zbliżony do klamki o poziomie zabezpieczenia 0 lub 1, to przy bliższym spojrzeniu można zauważyć, że taka klamka wyróżnia się solidniejszą konstrukcją. Zazwyczaj do wykonania takich elementów wykorzystuje się aluminium lub stal hartowaną, które nie tylko są wyjątkowo trwałe, ale też wykazują dużą odporność na czynniki zewnętrzne, dzięki czemu mogą przetrwać długi czas w dobrej kondycji nawet przy ciągłym narażeniu na zmienne warunki atmosferyczne.

Klamki antywłamaniowe stanowią ważny element zabezpieczenia drzwi i pomagają w zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa w budynku, zapobiegając próbom włamania. Jednak ich efektywność może się różnić w zależności od modelu i jakości wykonania, dlatego warto zwracać uwagę na odpowiednie certyfikacje i zasięgnąć porady fachowca przy wyborze i montażu klamek antywłamaniowych.