W jakich pomieszczeniach sprawdzi się gałka do drzwi?

Detale wieńczą dzieło i sprawiają, że projekt wizualny przeistacza się w ciekawe wnętrze z niepowtarzalnym klimatem. Oczywiście we wnętrzach liczy się rozkład poszczególnych pomieszczeń czy kolor ścian i ilość dodatków w postaci ozdób, jednak to właśnie te małe elementy są tak zwaną wisienką na torcie. Choć przyjęło się, że klamki to tradycyjne rozwiązanie, które jest najczęściej wykorzystywane, to w wielu projektach do łask powróciły gałki do drzwi. Sprawdź, jak wyglądają nowoczesne gałki i w jakich pomieszczeniach warto je umieścić.

Gałka czy klamka – trudny wybór?

Typowa klamka to popularne rozwiązanie, które króluje w wielu pomieszczeniach. Przyzwyczailiśmy się do tego, że naciskając na nią możemy w prosty sposób otworzyć pomieszczenie, do którego chcemy wejść. Jednak wbrew pozorom klamki nie zawsze są najlepszym wyborem. Dlaczego? Zacznijmy od najbardziej prozaicznego argumentu – wyglądu. Gałki do drzwi są dużo mniejsze niż klamki przez co nie są aż tak dominujące i lepiej wpisują się w mocno zdobione drzwi. Gałki będą więc idealnym rozwiązaniem w przypadku stylu retro, vintage czy klasycznego. W zestawieniu z mocno zdobionymi drzwiami będą przykładem klasycznej elegancji.

Zarówno klamki jak i gałki dostępne są w różnych stylach i wykonywane z różnych materiałów. W katalogach producentów można zauważyć zarówno klasyczne, dość proste gałki, które mimo wszystko wyglądają elegancko, ale też takie bogato zdobione, inspirowane dawnymi uchwytami. Takie gałki w stylu rustykalnym świetnie sprawdzą się w klimatycznych wnętrzach i będą stanowiły element ozdobny, który z pewnością przykuje uwagę. Osoby, które kochają wnętrza w stylu glamour z pewnością zauważą ciekawe gałki wykonane ze szkła czy kryształu. Trzeba przyznać, że te modele wyglądają wyjątkowo stylowo, nawet w zestawieniu z klasycznymi prostymi drzwiami. To właśnie ten mały detal, co potrafi odmienić całe wnętrze i dodać mu uroku. Osoby, które wolą raczej standardowe rozwiązania też znajdą coś dla siebie. Większość gałek wykonywanych jest ze stali czy aluminium, jednak powłoki zewnętrzne mogą przybierać przeróżne kolory za sprawą anodowania czy lakierowania proszkowego. Wybierać możesz nie tylko kolory, ale także sposób wykończenia – gładki, satynowy, błyszczący lub matowy.

Jak działa gałka do drzwi?

Gałka wykorzystywana jest nie tylko tam, gdzie ma pełnić funkcję reprezentatywną i ciekawie ozdobić drzwi, ale także tam gdzie można skorzystać z jej walorów technicznych. Drzwi wyposażone w gałki otwierają się nieco inaczej i dla wielu osób to właśnie jest ich największym walorem. Przy wyborze pomiędzy gałką a klamką warto zwrócić także uwagę na funkcjonalność danego rozwiązania. Wbrew pozorom nie zawsze klamka będzie najlepszym wyborem. Przede wszystkim nie jest to dobrym rozwiązaniem w przypadku drzwi wahadłowych, które mogą otworzyć się w dwóch kierunkach czy w przypadku drzwi przesuwnych.

Pomieszczenia, w których sprawdzi się gałka do drzwi

Tak naprawdę nie ma schematu, który określałby w jakich pomieszczeniach warto zastosować gałkę do drzwi, a w których się ona raczej nie sprawdzi. Wszystko zależy od użytkownika danego pomieszczenia i tego w jaki sposób on funkcjonuje. Wiadomo, jesteśmy przyzwyczajeni do standardowych klamek, jednak jest to właśnie wyłącznie kwestia przyzwyczajenia. Jeśli gałki do drzwi zachwycają Cię swoim urokiem zamontuj je w swoim domu.