Czy klamki pasują do wszystkich drzwi?

Czy klamki pasują do wszystkich drzwi

Styl budynku – to właśnie on powinien mieć największy wpływ na wybór odpowiednich drzwi, a co za tym idzie, także klamek drzwiowych. Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że klamki to nie jedyne rozwiązanie. Może się nawet okazać, że drzwi, które obecnie nie trafiają w nasze gusta, będą prezentować się znacznie lepiej, kiedy wymienimy ten na pozór drobny element, jakim jest klamka. Jesteś ciekaw, co sprawia, że klamki nie zawsze pasują do wszystkich typów drzwi? Poznaj nasze zdanie na ten temat!

Klamki, które nie pasują do stylu budynku 

Ciężka, mosiężna, zdobiona klamka w zestawieniu z modernistyczną, nowoczesną bryłą budynku? Z całą pewnością nie jest to najlepszy przepis na spójny wygląd naszego domu. W nowoczesnym budownictwie znacznie lepiej sprawdzają się pochwyty drzwiowe. Jeśli jednak chcemy pozostać wierni tradycyjnym rozwiązaniom, nowoczesne klamki także znajdziemy w ofercie wielu producentów. Cechują się one minimalizmem i prostotą, dopełniając modernistyczną formę budynku. Jeśli zależy Ci na jak największym stopniu ochrony domowników, klamka antywłamaniowa to must have, który musisz wziąć pod uwagę podczas zakupów. Do tej pory skupiliśmy się jednak na zewnętrznej bryle budynku i drzwiach oraz klamkach zewnętrznych. A co z drzwiami wewnątrz domu?

Klamki, które pasują do stylu pomieszczeń 

Wydaje Ci się, że klamka to mało znaczący element, na który nikt nie zwraca uwagi? Możesz być w ogromnym błędzie. Klamki drzwiowe mogą podkreślić styl, w którym został urządzony Twój dom lub… nawet go oszpecić. 

Wybierając odpowiednie drzwi do pomieszczeń, pozostajemy wierni stylowi, w którym został urządzony nasz dom. Zasady tej powinniśmy się trzymać także przy doborze odpowiedniej klamki. A co najważniejsze – wcale nie musimy wybierać klamek! Rynek oferuje nam dziś znacznie więcej możliwości – m.in. gałki drzwiowe. Także wspomniane wcześniej pochwyty do drzwi mogą być śmiało wykorzystywane w nowoczesnych minimalistycznych wnętrzach. 

Gałki drzwiowe sprawdzą się z kolei najlepiej w pomieszczeniach nawiązujących do stylu śródziemnomorskiego czy w angielskim charakterze. Możemy także sięgnąć po gałki w nowoczesnym wydaniu przyjmujące proste, futurystyczne formy. Złota, kwadratowa klamka będzie doskonale prezentować się we wnętrzach urządzonych w stylu glamour. 

Dlaczego wybór odpowiednich klamek jest tak istotny?

Wbrew pozorom klamki w naszych domach nie pełnią wyłącznie funkcji użytkowych. Mogą być one także prawdziwą dekoracją, bądź elementem odbierającym klasy, kiedy zdecydujemy się na pierwszy z brzegu model. Każdy rodzaj klamek, nawet klamki okienne, są elementami zwracającymi na siebie uwagę. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, spróbuj wyobrazić sobie, czy faktycznie pasuje on do stylu Twojego domu. Zawsze możesz też skorzystać z pomocy pracownika sklepu oferującego klamki, który uwzględniając potrzeby i inne ważne kryteria, pomoże Ci wybrać najlepszy model.