Jak dobrać odpowiednią klamkę do drzwi?

jak dobrać odpowiednią klamkę do drzwi

Dobór klamki do drzwi powinien być podyktowany nie tylko względami estetycznymi, ale również funkcjonalnymi. Nie bez znaczenia pozostaje także trwałość produktu i odporność klamek na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo ważny jest również typ drzwi jakie planujemy zaopatrzyć. Inne klamki wybierzemy do drzwi przesuwnych, a inne do drzwi rozwieranych. Jakie klamki do drzwi wewnętrznych w takim razie wybrać?

Klamka do drzwi: Jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Zastanawiając się nad tym, jakie klamki do drzwi wewnętrznych wybrać warto odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czy wolimy klamki na szyldzie długim, czy też klamki na szyldzie dzielonym. Klamki na szyldzie długim występują w czterech wersjach:

  • bez otworów,
  • z otworem na wkładkę bębenkową,
  • z otworem na klucz,
  • z blokadą WC.

To umożliwia wybór klamek do drzwi wewnętrznych adekwatnie do przeznaczenia pomieszczenia. Alternatywą dla długich szyldów są klamki na szyldach dzielonych, a więc zestawy, w których klamka i rozeta na klucz występują oddzielnie. Komponenty tych klamek nazywa się odpowiednio szyldem podklamkowym i szyldem dolnym. Podobnie jak w przypadku szyldów długich rozróżniamy szyldy dolne:

  • ślepe (w tym przypadku o wiele ładniej prezentują się drzwi z tzw. zamkiem oszczędnościowym),
  • z otworem na wkładkę bębenkową,
  • z otworem na klucz,
  • z blokadą WC.

Klamki na szyldzie dzielonym występują najczęściej z szyldami w kształcie kwadratów i kół. Dostępne są również klamki z innymi szyldami, przy czym są one o wiele rzadziej spotykane.

To czy zdecydujemy się na klamki na szyldach długich czy krótkich jest kwestią gustu. W zdecydowanej większości przypadków fason drzwi nie narzuca nam wyboru długości czy kształtu szyldu, przy czym należy pamiętać o tym, żeby średnice szyldów w przypadku klamek dzielonych umożliwiały montaż obu szyldów jeden pod drugim.

Jakie klamki do białych drzwi?

Aktualne trendy wnętrzarskie przywróciły dawną świetlność drzwiom białym. Wybór drzwi białych, które z natury rzeczy są raczej neutralnym elementem wyposażenia wnętrza rodzi pytanie o to, jakie klamki wybrać. Największą popularnością cieszą się aktualnie klamki czarne. Całkiem ciekawy efekt wizualny możemy uzyskać wybierając klamki białe oraz klamki białe z dodatkami chromowanymi. Dyskretną i mniej rzucającą się w oczy alternatywą do białych drzwi są klamki chromowane oraz systemy ze stali nierdzewnej, m.in. klamki z wykończeniem satynowym, których elegancja i ponadczasowy charakter świetnie wpisują się w specyfikę praktycznie każdego projektu wnętrzarskiego.