Rodzaje klamek do drzwi zewnętrznych

rodzaje klamek do drzwi zewnętrznych

Wybór klamki do drzwi zewnętrznych jest niezwykle ważny, ponieważ wpływa nie tylko na estetykę wejścia do domu czy mieszkania, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo nieruchomości. Dlatego decydując się na zakup konkretnej klamki warto sprawdzić, czy będzie ona na tyle solidna i funkcjonalna, żeby wraz z drzwiami zapewnić odpowiednią ochronę przed włamaniem.

Klamki do drzwi zewnętrznych dzieli się przede wszystkim na tradycyjne i antywłamaniowe. Te drugie posiadają szereg dodatkowych zabezpieczeń, dzięki czemu klamki są trudne do sforsowania, a drzwi praktycznie nie do otwarcia przez osoby niepożądane. Jakie jeszcze rodzaje klamek do drzwi zewnętrznych możemy wyróżnić?

Różne rodzaje klamek do drzwi zewnętrznych

Ze względu na specyfikę konstrukcji i montażu wyróżnia się klamki na szyldach długich i krótkich. Pierwsze składają się z pojedynczego szyldu, w którym jest zarówno otwór na trzpień, jak i otwór na zamek. Drugie składają się z dwóch szyldów, czasami nazywanych także rozetami – szyldu podklamkowego i szyldu dolnego. Szyld podklamkowy posiada otwór na trzpień klamki, podczas gdy szyld dolny jest wyposażony w otwór na zamek.

Klamka do drzwi zewnętrznych poza rolą ochrony przed niepożądanymi gośćmi powinna zapewniać komfort użytkowania. Zdaniem wielu użytkowników oraz branżowych specjalistów najwygodniejsze w użytkowaniu są modele odznaczające się opływowym kształtem. W praktyce oznacza to, że nowoczesne klamki z ostro zaznaczonymi kantami mogą powodować pewien dyskomfort podczas codziennego użytkowania czy wręcz utrudniać otwieranie i zamykanie drzwi wejściowych.

Materiały, z jakich wykonuje się klamki do drzwi zewnętrznych


Nie bez znaczenia przy wyborze klamki zewnętrznej jest materiał, z jakiego została ona wykonana. Dotyczy to zarówno klamek do drzwi montowanych w domach, jak i klamek do drzwi montowanych w budownictwie wielorodzinnym.

Wśród najbardziej popularnych materiałów wykorzystywanych do wyrobu klamek królują różnego typu metale i odlewy mosiężne. Rzadziej spotyka się klamki zewnętrzne wykonane z drzewa czy szkła, przy czym klamki zdobione elementami drewnianymi oraz szklanymi to na rynku okuć drzwiowych żadne novum i z łatwością znajdziemy je w dobrze zaopatrzonym Salonie Klamek.

Wybierając klamki do drzwi zewnętrznych należy pamiętać, że stanowią one integralny element wejścia i powinny dobrze komponować się z pozostałymi okuciami montowanymi na drzwiach. Pomocny w doborze klamek i okuć może być wybór rozwiązań oferowanych w kompletach lub dobór poszczególnych elementów zgodnie z nazwą producenta oraz konkretnej kolekcji.